Már nem csak a köztudatban él az Árpád-kő!

Meglepte a tavaszi karantén a székelyderzsi huszárokat, akik egy több települést érintő felvonulást szerveztek volna március 15. alkalmából. Kérésünkre Demeter Sándor Lóránd unitárius tiszteletes, a 15. Mátyás Huszárezred Székelyderzsi Hagyományőrző Csapatának kapitánya elevenítette fel az idei esztendőt. A tízfős huszárcsapat éves tervei között állandó eseménynek számít az agyagfalvi megemlékezés, amelynek részeként társszervezőként megrendezik a Győrffy Árpád Emlékversenyt is.

A székelyderzsiek gyakran emlegették az Árpád-követ a Szőlőhegy nevezetű helyen. Előkerült egy naplójegyzet is az 1896-ban megszervezett milleniumi ünnepségről, többen úgy gondolják, hogy az Árpád-kő valójában az ezeréves államunk ünnepére készült el. A helyi igényre válaszoló kezdeményezést sokan „felpártolták”, szerették volna a Trianon centenárium napján felavatni a parkot, végül október 18-án került sor erre.

A szép kilátást nyújtó helyen lobog a székely zászló, alatta ott őrködnek az ifjú Kolumbán Antal József szobrászművész keze munkáját dicsérő kövek. A tervek szerint fejleszteni fogják a történelmi emlékparkot, ahova gyalogösvényt építenek a templomtól.

– Ez tisztelgés a Hazának. Amellett, hogy a huszárcsapatnak is egy törzshelye lesz, szeretnénk, ha helyiek és vendégeik egyaránt magukénak éreznék ezt a helyet, az itteni békét és csodálatos rálátást a falura. Innen föntről máskén tudunk lenézni jelenünkre és jövendőnkre. Fölülemelkedve mindenen – mondja Demeter Sándor Lóránd.

Az emlékpark avatása mellett a következőket valósították meg idén a huszárok:

– Januárban képviseltették magukat az Oklándi Huszárakadémián.
– Március 15-re előkészítették a Muzsna–Derzs–Kányád útvonalon haladó huszár-lovas megemlékezést, de a járványügyi rendelkezések miatt lemondtak róla. Az egyház-huszárcsapat képviseletében Pál Ákos, Német László és Demeter Sándor Lóránd elhelyeztek egy virágcsokrot a ’48-as emlékműnél.
– Június 4-én a trianoni diktátum 100. évfordulója alkalmából díszőrséget álltak és elhelyezték a kegyelet koszorúját a világháborús emlékmű előtt.
– A jégverés napi határkerülés alkalmával (június 27.), az ünnepi díszkíséretet biztosították.
– Október 17-én a huszárcsapat képviselete részt vett az agyagfalvi megemlékezésen, amelyen az idei évben csak katonai hagyományőrzők voltak jelen. Csapatunkhoz csatlakozott Szőcs Elek, a Csíkszéki Mátyás Huszáregyesület kapitánya is.

Skip to content